wtorek, 18 czerwca
Home>>Dom>>Renowacja starych budynków
Dom

Renowacja starych budynków

Renowacja zabytków, niezależnie czy są to obiekty użytkowe, mieszkalne, czy też biurowe, jest zadaniem o wiele trudniejszym, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, a także wymagającym niemałej wiedzy z zakresu architektury i sztuki wykończeniowej.

Niebagatelne znaczenie mają także zastosowane materiały – jeżeli pochodzą one od renomowanych producentów cieszących się doskonałą renomą na rynku, możemy mieć niemalże pewność, że rezultaty jakie uda nam się osiągnąć będą jak najbardziej zadowalające.

Pokuszenie się o nadmierne oszczędności i nabycie wyrobów pochodzących z niezaufanych źródeł może sprawić, że wygląd budynku daleki będzie od ideału, natomiast za kilka do kilkunastu miesięcy niezbędne będzie powtarzanie wykonanych prac.


Jak podkreślają eksperci, pieczołowite wykonanie powierzonych przez klienta zadań oraz wykorzystanie najlepszej jakości produktów ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o izolację fundamentów w starych domach. Jak wiadomo, na skutek ich usytuowania, specyfiki terenu, działających na nie czynników zewnętrznych oraz ogólnego stanu utrzymania, mogą one być w różnym stopniu przesiąknięte wodą, co z kolei może negatywnie przekładać się na integralność strukturalną budowli.

Aby prace przeprowadzone zostały w sposób prawidłowy i gwarantujący długotrwały efekt, niezbędne jest wykonanie dokładnej analizy stanu izolacji pionowej oraz poziomej budowli, a następnie usunięcie wszelkich odnotowanych braków i niedociągnięć.

Aby możliwe było przywrócenie fundamentom pierwotnego stanu, niejednokrotnie eksperci uciekają się do tak zwanej iniekcji mikroemulsji sylikonowej, która to doskonale przenika do wnętrza tych elementów architektonicznych, zwiększając ich stabilność, zatykając wszelkie deformacje, uszkodzenia i wyrwy, a także poprawiając ogólną stabilność budynku.

Aby było to jednakże możliwe, przed przystąpieniem do omawianej powyżej procedury profesjonaliści muszą osuszyć fundamenty, tak aby możliwa była praca na faktycznym materiale. Najlepsze efekty uzyskać można stosując drenaż opaskowy wokół budynku.


Zarówno samo osuszanie jak i następująca po nim iniekcja są szczególnie polecane w przypadku budowli o dużej wartości historycznej i estetycznej, które to jednakże na skutek wielu lat lub nawet dekad zaniedbań znacznie podupadły na kondycji oraz które grożą zawaleniem w sytuacji niepodjęcia jakichkolwiek prac renowacyjnych, rewitalizacyjnych oraz naprawczych.

Jeżeli przedsięwzięcia podejmą się prawdziwi eksperci z wieloletnim doświadczeniem, okazać się może że projekt taki będzie relatywnie kosztowny, jednakże zapewniamy, że po odnowieniu budynek będzie mógł pełnić swoją pierwotną rolę przez jeszcze wiele lat.

Ciekawy obiekt z pewnością przyciągnie klientów, interesantów lub osoby zainteresowane wynajmem, co z kolei sprawi że przeprowadzone prace szybko się zwrócą, a następnie budowla zacznie na siebie tylko i wyłącznie zarabiać.

Warto także wiedzieć, że jeżeli odpowiednio nie zadbamy o podstawę obiektu, a więc o jego fundamenty, prowadzenie innych prac rewitalizacyjnych zorientowanych na poprawę jego walorów estetycznych może przynieść jedynie krótkotrwały efekt, bowiem przez ściany ponownie przenikać może wilgoć, co z kolei skutkować może wykształceniem się nieestetycznie wyglądającego grzyba lub pleśni.