Wiele osób rozważających nabycie bram, które to mają chronić dostępu do garaży, magazynów oraz innych przestrzeni użytkowych, w których przechowywane są przedmioty o niejednokrotnie bardzo dużej wartości zwracają przede wszystkim uwagę na prowadnice oraz sam szkielet produktu.
Jest to jak najbardziej uzasadnione, bowiem klient pragnie być pewien, że bramy takiej nie da się łatwo sforsować, jak również – że będzie ona działała w sposób prawidłowy przez wiele kolejnych lat bez konieczności wymiany na nową.
Jeżeli jednak podjęliśmy decyzję o nabyciu produktu w renomowanej firmie, wysoce rekomendowane jest także zasięgnięcie porady sprzedawcy odnośnie doboru sprężyn do bram, które to mają wchodzić w skład nabywanego zestawu.
Eksperci informują, że te komponenty dostępne obecnie na rynku oferowane są konsumentom w dwóch podstawowych rodzajach – mowa o bramach naciągowych oraz skrętnych. W przypadku pierwszego z typów, podczas każdorazowego zamykania bramy, sprężyny takie są rozciągane przy wykorzystaniu specjalnie dostosowanego do specyfiki produktu zestawu lin stalowych o podwyższonej wytrzymałości.
Konstrukcja taka wymusza jednakże pewne ograniczenia – jak wynika z rozlicznych przeprowadzonych testów mających na celu określenie wydajności sprężyn naciągowych, najlepiej sprawdzają się one w przypadku bram małogabarytowych, pozwalając na błyskawiczne oraz bezproblemowe otwieranie i zamykanie wyrobu.
W przypadku, gdy zostaną one zamocowane w produktach większych od przyjętej średniej, wystąpić mogą znaczne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem całego systemu, a także prowadzić do przyspieszonego zużywania się lin stalowych.
Rozwiązaniem o wiele bardziej uniwersalnym, a co za tym idzie – znacznie częściej i chętniej wybieranym przez konsumentów jest system, w którym zaimplementowane zostały sprężyny skrętne. W telegraficznym skrócie powiedzieć można, że ich zasada działania polega na optymalnym wykorzystaniu sił skrętnych, które to odpowiadają za napędzanie wała z bębnem odpowiedzialnego za nawijanie oraz rozwijanie lin stalowych.
Pomimo, że rozwiązanie to jest o wiele skuteczniejsze i sprawdza się znacznie lepiej podczas codziennego użytkowania, to zdaniem niektórych klientów sama konstrukcja systemu może okazać się relatywnie nieestetyczna, a więc zalecanym jest jej ukrycie lub też zamaskowanie, tak aby nie raziła ona nas lub innych użytkowników danego garażu albo przestrzeni magazynowej podczas regularnego korzystania z niej w celach użytkowych.
Obydwa rozwiązania cechują się podobną ceną, a więc jeżeli nie jesteśmy przekonani, na który system pragniemy się zdecydować, warto zadbać, aby był on w sposób możliwie jak najbardziej satysfakcjonujący dostosowany do specyfiki całej konstrukcji. Jeżeli mamy problemy z podjęciem ostatecznej decyzji, przed złożeniem zamówienia jak najbardziej warto zasięgnąć porady specjalisty zatrudnionego w danym sklepie stacjonarnym lub internetowym, który to z radością odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania oraz rozwieje wątpliwości, z którymi możemy się zmagać.